Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić i njegov pomoćnik za šumarstvo Radenko Laketić nezadovoljni su upravom „Šuma Republike Srpske“ i smatraju da rukovođenje u ovom javnom preduzeću mora biti puno bolje i uspješnije.
U odgovoru na pitanja CAPITAL-a, iz ovog ministarstva kažu da su Vlada Srpske i resorno ministarstvo odradili sve potrebne aktivnosti na poboljšanju stanja definisane mjerama Programa za proizvodno-finansijsku konsolidaciju koji je napravio Tim za praćenje poslovanja „Šuma RS“.
„To su reprogram poreskih obaveza (17 miliona KM), garancije Vlade za kredit u iznosu od 15 miliona KM, novi cjenovnik šumskih drvnih sortimenata, izmjene i dopune statuta, aktivnosti na zaštiti šuma i druge aktivnosti. I pored svih napora Vlade i ministarstva u javnom preduzeću je očigledno odlaganje primjene određenih navedenih mjera, te je ocjena sveobuhvatnog upravljanja i ponašanja u preduzeću nezadovoljavajuća“, navodi se u odgovoru i kaže da „poslovanje i rukovođenje u javnom preduzeću mora biti puno bolje i uspješnije“.
Iz ministarstva su precizirali da su u Timu za praćenje poslovanja „Šuma“ pomoćnik ministra za šumarstvo Radenko Laketić, sekretar resornog ministarstva Pavle Karapetrović, profesor Šumarskog fakulteta Zoran Govedar, zatim Aleksandar Plazinić iz Odbora za reviziju „Šuma“, te Milena Brkić, Saša Bursać i Aleksandar Koprivica iz „Šuma RS“.
- Tim je izradio Program proizvodno-finansijske konsolidacije, a osnovne mjere iz programa odnose na kriterije zapošljavanja radnika i smanjenje ukupnog broja zaposlenih, uređivanje oblasti izvođenja radova u šumarstvu, poboljšanje sortimentne strukture kroz bolje krojenje i klasiranje sortimenata, promjenu politike prodaje šumskih drvnih sortimenata, uvođenje strože finansijske discipline, sprovođenje mjera zaštite šuma uz dosljedno sprovođenje Akcionog plana za suzbijanje nezakonitih radnji u šumarstvu, primjenu integralnog informacionog sistema i drugo - navodi se u odgovoru.
Iz ministarstva ocjenjuju da bi se brzim provođenjem navedenih mjera uveo red u poslovanje javnog preduzeća uz očuvanje raspoloživog šumskog resursa, uredili odnosi sa izvođačima radova i drvoprerađivačima, postiglo izvršenje plana u cjelosti i ostvarila značajna dobit.
- To bi omogućilo normalno poslovanje javnog preduzeća, zadovoljne izvođače radova i drvoprerađivače, redovne uplate sredstava u budžet lokalnih zajednica i redovnu isplatu plata radnicima - ocjenjuju iz ministarstva.
Međutim, iz ministarstva su propustili da kažu da pomoćnik ministra Radenko Laketić godinama unazad ima najznačajniju ulogu u sektoru šumarstva i vodi glavnu riječ kada je u pitanju poslovanje „Šuma Srpske“, tako da je sa njegove trenutne pozicije licemjerno prebacivati odgovornost za katastrofalno stanje na aktuelnu upravu „Šuma“.
- Član 4. Zakona o šumama kaže da šumama i šumskim zemljištem u svojini Republike Srpske upravlja i gazduje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Kako je onda moguće da se čelni ljudi ministarstva ponašaju kao da nemaju nikakvu odgovornost za teško stanje u „Šumama“ - pita se naš sagovornik odlično upućen u stanje u ovoj oblasti koji je insistirao na anonimnosti.
On ističe da je član Tima za praćenje stanja Aleksandar Koprivica bio predsjednik ranije radne grupe za izradu Programa proizvodno-finansijske konsolidacije.
- Ta radna grupa je 22. maja 2023. godine tadašnjoj upravi „Šuma“ podnijela izvještaj u kojem su iznesene preporuke šta treda da urade pojedina šumska gazdinstva i druge organizacione dijelove koji svojim poslovanjem izazivaju ozbiljne poremećaje i utiču na likvidnost cijelog javnog preduzeća - kaže naš sagovornik.
Kako tvrdi, te preporuke su uglavnom ostale mrtvo slovo na papiru ili nisu dale rezultate, a sve su prilike da će tako biti i sa novim Programom za proizvodno-finansijsku konsolidaciju koji se ne razlikuje mnogo od onog iz maja 2023. godine.
capital.ba
Podjeli: